ISHOTELLET. PAUS I EVIGHETEN.

”I Icebar skapar isen en paus i evigheten, fryser rörelsen och tiden”. Så vackert låter det när Icehotel beskriver sin isbar. Men det gäller inte besökarna. Tvärt om, många av dem står och skuttar upp och ner. Ömsom på den ena foten, ömsom på den andra. Denna lustiga dans kanske beror på att det blir rätt så kallt om fötterna. Skall man vara fin, får man lida pin. Speciellt om man kör med höga stilettklackar i en isbar norr om polcirkeln. Råd nummer ett för en lyckad barkväll lyder därför: håll fötterna varma. Man ser tillräckligt elegant ut ändå, i den varma, lånade cape. Det silverglänsande materialet för tankarna till Star Trek, Luke Skywalker och rymdprinsessan Leia på väg mot fjärran galaxer. Det finns naturliga iskristaller överallt i baren och den klara isen reflekterar dessutom ljuset på ett smickrande sätt som gör att ögonen tindrar som stjärnor och det är svårt att inte vara till sin fördel. Speciellt efter Absolut Oinakka Rapid (uppkallad efter en av Torne älvs vilda forsar). Då gäller det att ha en bra raggningsreplik till hands. Klassikern ”Ska vi gå ut och svalka oss ett slag” . Minus tjugotre grader ute. Glöm det. Eller så lämnar man bara sitt telefonnummer. Glöm det. Kulspetspennor fungerar inte i minusgrader. Råd nummer två. Visistkort. Vid ett av borden har det tuffa grabbgänget hamnat intill en några riktiga snyggingar. Nu gäller det att göra intryck. Men hur framstår man som macho i isens värld? Jo, man struntar i fleecevantarna som hänger i en snodd från capen. Coola grabbar håller sitt isglass med bara handen. Snart uppstår en tyst tävling om vem som kan härda ut längst under detta iskalla mandomsprov. Glöm det. Den som härdade ut längst fick sin hand förvandlad till en stel drinkhållare. Råd nummer tre. På med vantarna. Men nu behöver man varken frysa, bli förälskad eller spela macho för att ha en oförglömliga kväll i isbaren. Den vita, gnistrande miljön på verkar de flesta av oss. Det är en sagovärld där man blir lite mer nyfiken, lite öppnare och lite barnsligare. Det är lätt att börja prata med den som råkar stå bredvid eftersom man delar en udda upplevelse. Råd nummer fyra,. Våga lek ett slag och ha det riktigt isande kul.

JUKKASJÄRVI

Byn Jukkasjärvi uppstod som en mötesplats. Hit kom traktens samer och nybyggare för att köpa och sälja varor, gifta sig, låta döpa barn och begrava sina döda. Innan staden Kiruna uppstod, i samband med gruvbrytningen startade för drygt hundra år sedan, var Jukkasjärvi områdets centralort. Byns kyrka byggdes i början av 1600-talet. Den är värd ett besök, inte minst för den speciella altartavlan av Bror Hjort. Intill kyrkan ligger byns hembygdsgård med ett museum som berättar om hur samer och nybyggare levde förr i tiden.

Publicerat av Clas

Hej jag kallas för Clas, Classe, ClasGöran eller CG och har forskat på havsalger sedan 1974. Jag har dykt i havet och plockat upp havsalger för att kunna använda dem som functional food, kostillskott och fodertillskott. Havsalger eller seaweed eller kelp som de också kallas ger dig ett starkt tillskott av de nyttiga ämnen du behöver, samtidigt som du får ett skydd mot onyttiga ämnen.

Lämna en kommentar